• dokumenty
  • plan lekcji3
  • wazne
  • kalendarz

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia? IV a już wie!

DSC 0049-sJak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia? Wydaje się to bardzo proste
i oczywiste – trzeba reagować! Nie każdy jednak w chwili rzeczywistego zagrożenia będzie wiedział, co ma zrobić – od czego zacząć i czy w ogóle cokolwiek zaczynać, jak podejść, czego użyć, jak ocenić, co się mogło stać i sprawdzić funkcje życiowe, jak wzywać pomocy… . Uczniowie klasy IV a już wiedzą… . We wtorek 22.maja gościliśmy w szkole Panią Justynę Monicką opiekuna  „młodych” ratowników ze Szkoły Podstawowej 
w Chwiramie. Starsi koledzy przekazali nam wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas warsztatów pracowaliśmy na fantomach, dowiedzieliśmy się jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. Warsztaty zawierały elementy resuscytacji krążeniowo-oddechowej(RKO) oraz zastosowanie defibrylatora półautomatycznego (AED). 

Zachęcamy wszystkich do poznania procedur udzielania pierwszej pomocy. Przy okazji przypominamy: "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy,mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."      Kodeks karny art. 162.