• dokumenty
  • plan lekcji3
  • wazne
  • kalendarz

Tuba Pokoleń

29745523 1637151033065822 1101579847 nZ okazji obchodów 715 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, Urząd Miasta Wałcz, przygotował Tubę Czasu, która będzie zawierać informacje dla przyszłych pokoleń – jak wyglądało nasze miasto w 2018 r. W związku z powyższym, uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 4, im. Zdobywców Wału Pomorskiego, klasy IV e, wraz z innymi klasami, przygotowali listy do Kolegi lub Koleżanki z przyszłości. Dzieci pracowały bardzo wytrwale. Wciąż zmieniając i dodając coraz to nowsze wątki z otaczającego ich Wałcza. Pamiętali o każdym elemencie, jaki powinna zawierać owa forma użytkowa, wyodrębnili (datę, zwrot grzecznościowy, wstęp, rozwinięcie i zakończenie), na koniec podpisali się, a Ci którzy zapomnieli o pewnym ważnym wątku, dodali go w Ps., licząc na to, ze kiedyś otrzymają odpowiedź od Przyjaciół z przyszłości.

Najczęściej pojawiały się w listach jeziora: Raduńskie i Zamkowe, a także otaczające je parki, możliwość uprawiania wodnych sportów, a także rekreacji. Aleja Gwiazd Sportu, prowadząca aż do odnowionego Mostu Kłosowskiego, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, z basenami i sauną, neogotyckie Kościoły oraz Cerkiew. Uczniowie wymieniali atrakcje, jakie miasto zapewnia jego mieszkańcom, w tym: Festiwal Dwóch Jezior, Wałecki Bieg Filmowy czy Kino na trawie. Nie pomineli także budowy obwodnicy. Każdy z listów został urozmaicony o własnoręczną ilustrację, przedstawiającą Wałcz. Niektórzy załączyli pendrive ze zdjęciami, inni dodali krótkie informatory. Uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt. W listach zapisali wzmianki o sobie, mając nadzieję, ze kiedyś otrzymają odpowiedź zwrotną, a ich listy ponownie ujrzą światło dzienne.

mgr Katarzyna Kania