Historia Nemeczka wzrusza kolejne pokolenie młodych czytelników. Ten niepozorny chłopiec okazał się odważnym, honorowym, wiernym przyjacielem. Oddał życie w obronie Placu, który był nie tylko miejscem zabaw. Była to ostoja bezpieczeństwa i wolności.  Autor opisuje w swej powieści historię dwóch grup chłopców, którzy chcą walczyć o miejsce do zabawy. Było to miejsce wyjątkowe. Plac – zwykły skrawek ziemi, ogrodzony z jednej strony przewracającym się płotem, a z pozostałych stron zamknięty przez szare mury kamienic, wznoszących się wysoko pod niebo.

Tak wyobraził sobie miejsce, gdzie bohaterowie lektury bawili się, a potem bronili tego, co było dla nich najważniejsze uczeń klasy 5b - Nikolas Sieńczak, zainspirowany lekturą obowiązkową pt. Chłopcy z Placu Broni, autorstwa Ferenca Molnára, stworzył przestrzenną makietę stanowiącą wierne odwzorowanie Placu Broni. Oczywiście wszystkie jej elementy musiały mieć związek z lekturą! J Widzimy tu: sągi drewna, tartak, budkę z desek, w której mieszkał Słowak pilnujący placu. Wśród tych elementów zostali umieszczeni bohaterowie (chłopcy).

Do wykonania makiety uczniowi posłużyły różnego rodzaju materiały m.in.: kamienie, gałązki, piasek, patyczki, mech, plastelina, pudełka.

Zapraszamy do podziwiania efektów tej twórczej pracy!

Katarzyna Kania