Ciekawostki związane z liczbą Pi

 • Istnieje linia perfum wyprodukowanych przez znaną firmę Givenchy o nazwie Pi (π). Jak twierdzą twórcy tego zapachu, jej nazwa i symbol mają podkreślać atrakcyjność inteligentnych i kreatywnych mężczyzn.
 • W oryginalnej serii Star Treka, Spockowi udaje się pokonać zbuntowany komputer poprzez polecenie mu obliczenia liczby pi aż do ostatniej cyfry. Całkiem sprytnie, panie Spock! Działo się to w odcinku Wolf In The Fold.
 • W trakcie słynnej rozprawy sądowej, gdzie rozstrzygała się wina OJ Simpsona, jego obrońca stosował mnóstwo sztuczek opóźniających proces sądowy, lub podważających autorytet oskarżycieli. Jedną z metod było wypytywanie zeznających przed sądem świadków z FBI o wartość liczby pi.
 • William Shanks, żyjący w 19. wieku brytyjski matematyk, poświęcił wiele lat swojego życia na obliczanie pi z jak największą dokładnością. Ręczne obliczenia pozwoliły mu znaleźć aż 707 cyfr po przecinku. niestety, poprawne są one jedynie do 527 miejsca. W tym miejscu Shanks zrobił pomyłkę, i wszystkie następne cyfry są już nieprawidłowe…
 • Rozkład częstości występowania cyfr w pierwszym milionie miejsc po przecinku liczby pi jest odzwierciedleniem prawie idealnego podziału. Poszczególne cyfry pojawiają się prawie idealnie tyle samo razy.
  0 – 99 959 
  1 – 99 758 
  2 – 100 026 
  3 – 100 229 
  4 – 100 230 
  5 – 100 359 
  6 – 99 548 
  7 – 99 800 
  8 – 99 985 
  9 – 100 106
 • W Dzień Pi, czyli 14 marca wypadają również urodziny wielkiego fizyka Alberta Einsteina. Mimo, że zajmował się on za życia wieloma zagadnieniami, to nie pozostawił, o ile wiem, niczego związanego z liczbą pi. To jednak właśnie jego urodziny były dodatkową motywacją do obchodzenia dnia liczby pi…
 • W rozwinięciu liczby Pi każdy może znaleźć swoją datę urodzin. Sprawdź: http://www.mypiday.com

 • Muzycy tworzą melodie w oparciu o kolejne cyfry rozwinięcia liczby Pi zgodnie z zasadą, że każdej liczbie przypisują pewną wartość dźwięku. Posłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=h4nT-sQN2Fo

 • Po zeskanowaniu kodów  za pomocą telefonu komórkowego odczytacie informacje i ciekawostki na temat liczby pi