Aktualności i wydarzenia
Klasy IV b oraz IV c pod opieką p. Agnieszki Bączkowskiej, Moniki Kowalisko i Justyny Kosackiej, 10 maja wybrały się na wycieczkę do Torunia. Dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc. Najpierw, pod opieką pani przewodnik poznały Stare Miasto, a następnie wzięły udział w warsztatach wypieku pierników z oryginalnego, ręcznie wyrabianego ciasta. Kolejnym punktem programu było obejrzenie pięknego seansu o makrokosmosie w Planetarium, po którym był wspólny obiad oraz czas na zakup pamiątek. Najciekawszą atrakcją dla dzieci okazało się obejrzenie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W tym interaktywnym centrum dzieci poprzez zabawę poznawały tajniki wiedzy, np. działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej, czy możliwości wykorzystania podczerwieni. Na koniec uczniowie stoczyli walkę z nauczycielami w sali z ogromnymi, piankowymi puzzlami. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wycieczki - "Wrócimy tu jeszcze" - zapewniali młodzi badacze wiedzy. Wieczorem wszyscy szczęśliwie wrócili do Wałcza.
Od września 2021 do kwietnia 2022 realizowany był w naszej szkole projekt edukacyjny E-Mailsschreiben macht Spaß. Do współpracy zgłosiła się Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Szamocinie.
Głównym celem podjętych działań było podniesienie poziomu efektywności nauczania języka niemieckiego. Realizacja projektu przyczyniła się do zmotywowania uczniów do świadomego samokształcenia w zakresie nauki języka, rozwinięcia umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnych, tj. e-maili oraz życzeń świątecznych, wykształcenia umiejętności czytania tekstów niemieckojęzycznych ze zrozumieniem, a także nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń między uczniami. Od października wybrani uczniowie z klas ósmych pisali do siebie e-maile o określonej tematyce a w grudniu przygotowywali e-kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w projekcie. W ramach podziękowań przygotowane zostały dla nich dyplomy. Podziękowanie otrzymała również koordynatorka projektu w Szamocinie.
Monika Kowalisko
Minecrafowe wyzwanie ogłoszone z okazji Dnia Flagi polegało na stworzeniu w trybie kreatywnym Minecraftowej flagi Polski. Oprócz flagi należało na tabliczkach przytwierdzonych do odpowiednich bloczków zapisać informacje o znaczeniu kolorów flagi oraz podać informację ile bloczków koloru białego i czerwonego zostało użytych do wykonania flagi. Wyzwanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - nie ma jak Minecraft:-)




Konkursy przedmiotowe organizowane przez kuratoria oświaty w naszym kraju są ważnym etapem w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu własnej przyszłości. Z jednej strony pozwalają zmierzyć się z zagadnieniami, których nie omawia się na lekcjach, a z drugiej zwycięstwo i zdobycie tytułu laureata czy finalisty daje sporo przywilejów. Przypomnijmy: każdy konkurs przedmiotowy rozpoczyna się od etapu szkolnego, potem najlepsi przechodzą do etapu rejonowego i wreszcie do etapu wojewódzkiego. Zwycięzcy tego ostatniego etapu są zwolnieni ze zdawania egzaminu końcowego z danego przedmiotu i mają dodatkowe punkty w ubieganiu się o przyjęcie do wymarzonej szkoły średniej. Warto zmierzyć się z zadaniami konkursowymi nie tylko mając na uwadze te dodatkowe przywileje, ale przede wszystkim, żeby sprawdzić, na ile ma się predyspozycje w wybranym kierunku.
Nasi tegoroczni finaliści to:
Michał Malinowski z klasy 8e - jedyny finalista z matematyki w mieście!
Aleksander Lebiedź z klasy 7e - jedyny finalista z języka angielskiego w mieście!
Chłopcy, jesteśmy z Was dumni! Gratulujemy zarówno Wam jak i Waszym Rodzicom i Nauczycielom!
W dniach 2-6 maja odbyła się kolejna krótkoterminowa mobilność nauczycieli projektu Erasmus+ „Bądź przebojowy jak świat cyfrowy”, zajęcia zostały zorganizowane w formie mieszanej (fizycznie i wirtualnie).
Trzech nauczycieli z Rumunii (Şcoala Gimnaziala nr 11 Buzãu) odwiedziło gimnazjum Taurage Tarailiai na Litwie, podczas gdy inni nauczyciele z krajów partnerskich projektu – Polski i Turcji – dołączyli wirtualnie.
Podczas wyjazdu nauczyciele rumuńscy zapoznali się ze środowiskiem, salami lekcyjnymi, specyfiką pracy progymnazjum i przedszkola Taurage Tarailiai, uczestniczyli także w lekcjach matematyki i języka angielskiego. Ogromne wrażenie zrobiła wizyta w Centrum STEAM oraz Muzeum Regionalnym, oczywiście w miejscowości Taurogi. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Połądze, „spotkanie” z Bałtykiem oraz degustacja tradycyjnych potraw litewskich wywarły niezatarte wrażenie na przedstawicielach Rumunii.
Następnie rozpoczęły się wirtualne zajęcia: prezentacja strategii kooperacyjnego uczenia się, wirtualna lekcja informatyki, uczestnicy zapoznali się z wirtualnym środowiskiem nauki MOODLE oraz narzędziem komputerowym IMAGINE LOGO. Ponadto, każdy kraj przedstawił aktywne metody nauczania/uczenia się i programy komputerowe oraz aplikacje stosowane w swoich szkołach.
Integrując zajęcia STEAM, nauczycielka fizyki z gimnazjum Taurage Tarailiai, wraz z dwoma ósmoklasistami wygłosiła zdalną prezentację w języku angielskim na temat środka masy/równowagi obiektu oraz zademonstrowała eksperyment, który uczestnicy mobilności chętnie wspólnie wykonywali.
Wszystkich zainteresował wirtualny wykład „Kompetencje emocjonalne i zarządzanie stresem w życiu nauczyciela”, który wygłosiła psycholog, wykładowca szkoleniowy, specjalista ds. personalnych dr Roza Joffe-Luiniene,
Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: Monika Dura-Pasterska, Łukasz Woliński, Renata Cis, Ewa Lewandowska, Justyna Tuderek-Cygan, Marcin Kwaśniewski oraz Michał Staszewski

Szanowni Państwo,
informujemy, że w PCPR w Wałczu (al. Zdobywców Wału Pomorskiego 54 - budynek byłego szpitala) przyjmuje psycholog posługujący się językiem ukraińskim.
Numer rejestracji 720-826-500.