Wizyta w Stambule w ramach krótkiej wymiany uczniów (projekt Erasmus+ “Bądź przebojowy jak świat cyfrowy”) odbyła się w dniach 16-20 grudnia 2019.

Chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z tej wspaniałej przygody.

Uczniowie, jak i nauczyciele mieli sposobność zwiedzenia szkoły tureckiej, sal lekcyjnych oraz innych miejsc które na co dzień są uzywane w procesie nauczania. Mogliśmy dowiedzieć się jakich narzędzi używa się w pracy z dziećmi, jakim wyspoażeniem dysponuje szkoła oraz w jaki sposób wykorzystywane jest TIK, choćby poprzez narzędzia Web2tools oraz wirtualną rzeczywistość.

W sali konferencyjnej uczniowie oraz nauczyciele prezentowali zdjęcia ze swoich szkół w celu bliższego ukazania placówek uczestniczących w projekcie. Była to swietna okazja do prezentacji, gdyż była to pierwsza wymmiana uczniowska w nasazym projekcie.

Jednym z punktów naszego pobytu było Centrum innowacji. W tym miejscu mogliśmy zaobserwować w jaki sposób tworzone są nowe pomysły i projekty, począwszy od ubrań na robotach kończąc. Wykorzystanie surowców wtórnych oraz drukarek 3d to główne elementy kreowania powstających tam przedsięwzięć.

Zwiedziliśmy też wiele obiektów ważnych z punktu widzenia kultury i historii tureckiej:

  • Muzeum Rahmi M Koc - tutaj mieliśmy sposobność obejrzenia ogromnych wystaw dotyczących zarówno zdobyczy techniki, jak i innych dziedzin. Można było empirycznie poznać zasady działania wielu urządzeń, jak i obejrzeć stare modele np. Komputerów, a także sprawdzić swoją kreatywność na przykład operując turbiną wiatrową i panelami słonecznymi w celu uzyskania odpowiedniej ilości energii.
  • Muzeum miniatur – jak sama nazwa wskazuje, miejsce to zawiera wiele replik budynków, rozmaitych budowli z Turcji zarówno obecnych, jak i historycznych.

Złożyliśmy również wizytę w miejskim oddziale edukacji, gdzie zasięgnęliśmy informacji na temat edukacji w Stambule i Turcji. Miłym akcentem było wręczenie certyfikatów uczestnikom mobilności przez miejscowego zastępcę dyrektora działu edukacji.

Sam pobyt u rodzin tureckich dał dzieciom możliwość poznania nowej kultury, obyczajów, kulinariów oraz nabrania pewności językowej. Poza nawiązaniem nowych przyjaźni uczniowie mogli również spojrzeć z innej perspektywy na codzienne życie oraz rozwinąć samodzielność.

Dla niektórych była to pierwsza podróż samolotem, co dodatkowo potęgowało przeżycia zwiazane z wymianą. Uczniowie byli niezwykle usatysfakcjonowani całym wyjazdem i już żałowali, że był to tak krótki pobyt. Do zobaczenia następnym razem!

Jeśli chcecie być na bieżąco zajrzyjcie na facebookowe stronę projektu KLIKNIJ TU:)