Jestem pedagogiem szkolnym w naszej „Czwóreczce” i witam Cię serdecznie wśród naszej społeczności. Chciałabym podzielić się z Tobą przemyśleniami i drobnymi wskazówkami.

Pierwszy dzień w szkole dla Ciebie, a przede wszystkim dla Twojego dziecka, będzie się zapewne wiązał z wieloma emocjami. Pójście do szkoły jest przecież jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu małego człowieka. Zaczyna się nowy, nie do końca znany etap. Wiele dzieci boi się nowej przestrzeni, zastanawia się, czy nawiąże nowe przyjaźnie, czy poradzi sobie ze „szkolnymi” zadaniami, jaka będzie nowa Pani. Te obawy, niepewność, strach są naturalne. Daj proszę sobie i dziecku zgodę na przeżycie tych emocji – zaakceptujcie je.

Jako Rodzic możesz pomóc małemu człowiekowi przygotować się i oswoić z nową dla niego rolą ucznia. Dzięki życzliwości Spark Academy  z Poznania znajdziesz tutaj bajkę, która opowiada o dziewczynce doświadczającej strachu związanego z pójściem do szkoły: OTWÓRZ BAJKĘ

Możesz ją przeczytać swojemu dziecku i obserwować jego reakcje. Możesz ją wykorzystać do rozmowy o tym, co czuje Twoja Pociecha. Możesz opowiedzieć o swoich pierwszych dniach w szkole, o swoich emocjach i jak sobie z tym poradziłaś/eś.

Staraj się mówić spokojnym, stonowanym głosem – strach Rodzica może zwiększyć strach dziecka. Nie strasz szkołą, obowiązkami, nauką, ocenami. Nie mów o oczekiwaniu bardzo dobrych wyników. Wysłuchaj, przytul, wesprzyj, bądź z dzieckiem „tu i teraz”.

                                                                                         Do zobaczenia w szkole 

                                                                                         Pedagog szkolny

                                                                                         Jolanta Adamczak

 

 

*Serdecznie dziękuję za inspirację Spark Academy z Poznania