Dziękujemy Wam za współpracę, cierpliwość i zrozumienie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Przesyłamy Państwu, miejmy nadzieję, pomocne wskazówki do pracy w domu z Państwa dziećmi a naszymi Uczniami.

JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ
Organizacja czasu pracy (w porozumieniu rodzic-uczeń):

• przygotowanie uporządkowanego miejsca do nauki (biurka, stołu);
  • wyznaczenie czasu na naukę (nie odwlekać, najlepszy czas dla pracy mózgu w godzinach porannych i południowych);
  • najpierw rzeczy najtrudniejsze;
  • przyjemności po obowiązkach (jak gra na komputerze);
  • praca zgodnie z przygotowanym przez dziecko przy współpracy z rodzicem, planem/listą zadań (duże zadania podzielić na części);
  • przerwy między zadaniami, np.
    • zasada 30 minut - co 30 minut krótkie 5-min. Przerwy
    • zasada 2 minut -  wszystko, co zajmie mniej niż 2 minuty zrób przed pracą zasadniczą
      Można zastosować minutnik kuchenny.

Pomoc w nauce:
Pomagaj, nie wyręczaj. Kiedy dziecko prosi o pomoc, nie podawaj gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadź, udziel wskazówek, wyjaśnij wątpliwości. Dziecko potrzebuje mieć poczucie sprawczości, samodzielności, buduje wtedy wiarę w siebie i swoje możliwości.

Atmosfera nauki:
Często dziecko odbiera i przejmuje jako swoje nastawienie i emocje bliskich dorosłych. Twoje nastawienie wpływa na podejście dziecka do nauki. Wiele zadań można potraktować jako wspólną zabawę. Już samo zainteresowanie rodzica tym, co robi dziecko, jest dla niego bardzo ważne.

Pozytywna ocena pracy dziecka:

• zauważaj nawet niewielkie osiągnięcia dziecka
  • chwal konkretne działania, nie używaj ogólników
  • doceniaj wysiłek i wkład pracy dziecka
  • nie skupiaj się na niepowodzeniach,
  • oceny nie są najważniejsze.

Cel nauki:
Pomóż dziecku dostrzec korzyści z nauki:

• zastosowanie  wiedzy w praktyce;
  • przyjemność z poznania czegoś nowego;
  • nauka jako wyzwanie, sprawdzenie samego siebie;
  • sam daj świadectwo temu, że nauka jest dla Ciebie ważna.

Współpraca ze szkołą:
Stały kontakt i wymiana informacji z poszczególnymi nauczycielami. Prosimy o informacje zwrotne o tym, jak dziecko sobie radzi i czy w sposób swobodny wykonuje to, co szkoła zadaje poprzez dziennik elektroniczny lub inny sposób zaproponowany przez nauczyciela (np. grupy na FB, telefon). Jeżeli dziecko ma problem, prosimy o informację, wówczas pochylimy się nad zmianą formy zadań.

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU

1. Zapewnienie odpowiednich warunków zewnętrznych:
    • osobne miejsce z biurkiem, stołem lub wydzieloną częścią stołu;
    • odpowiednie oświetlenie, najlepiej przy oknie ze światłem dziennym;
    • pomieszczenie wywietrzone;
    • jak najmniej dystraktorów (rozpraszaczy) - bez grającego telewizora, radia, dyskutujących obok domowników itp.
  2. Umożliwienie dziecku użytkowania sprzętu z dostępem do Internetu (komputer stacjonarny, laptop, smartfon, tablet itp.
  3. Nadzorowanie gotowości i systematyczności pracy dziecka (dopilnowanie, aby dziecko w odpowiednim czasie wykonało zadane prace przez nauczyciela).

JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Nadszedł czas, kiedy nasze dzieci częściej będą sięgały do komputerów, urządzeń mobilnych i Internetu. Dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą, ma go ponad 83% dzieci. Niestety, nie zawsze mamy nad tym kontrolę.
Należy pamiętać, że nie tylko niewłaściwe treści czyhają na nasze dzieci, ale także programy wyłudzające informacje czy poufne dane. Warto zatem zabezpieczyć komputer, ale i urządzenia mobilne (smartfon, tablet czy inne) w program antywirusowy. Niektórzy zapewne już go posiadają lub otrzymali go razem z zakupionym sprzętem. Nie musi to być program płatny. Istnieje bardzo dużo rozwiązań bezpłatnych i równie dobrych:

• AVG,
  • Avast,
  • McAfee,
  • Norton - to tylko oczywiście niektóre rozwiązania.

Jeśli chodzi o kontrolę rodzicielską, zabezpieczającą przed niewłaściwymi treściami również polecamy darmowe rozwiązania, np.:

• Kaspersky Safe Kids,
  • Kontrola rodzicielska Screen Time AppLock,
  • Chroń Dzieci w Sieci,
  • Safe Family firmy McAfee,
  • Dzieci w Sieci.

Każdy operator ma w swojej ofercie bezpłatną aplikację służącą kontroli rodzicielskiej: Ochrona Internetu Play, Dzieci w Plus.
Dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem, od którego nie da się uciec. Nauczmy więc nasze dzieci korzystać z niego mądrze, rozważnie i odpowiedzialnie.

Pozdrawiamy i życzymy Wszystkim Państwu dużo zdrowia i miejmy nadzieję szybkiego powrotu do normalności.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP4